2013

100 let kopané v Napajedlích 12. 12. 2013 - 9. 1. 2014

V roce 2012 oslavil fotbalový klub FS Napajedla sté výročí od svého založení. V Muzeu Napajedla jsme připomněli těchto 100 let výstavou, která mapovala důležité okamžiky ve stoleté historii fotbalového klubu, který vznikl v roce 1912. K vidění byly historické fotografie, panely s informacemi, poháry a videoprojekce některých fotbalových zápasů.

Foto: Pavel Ligr

 

60 let radosti 7. 11. - 5. 12. 2013

60. výročí souboru Radovan a 10. výročí souboru Pozdní sběr jsme mimo velké oslavy s vystoupením připomněli také výstavou v muzeu.

Historií a činností souborů návštěvníky provedla dlouholetá členka Radovanu Věra Holubová. K vidění byly také lidové kroje a zcela ojediněle i Kronika souboru Radovan mapující prvních dvacet pět let jeho působení. Výstava dále představila ukázky z bohatého video i fotoarchivu i jiných dokumentů. 


Foto: František Cívela

 

Obr a zem 15. 8. - 28. 9. 2013

Velmi úspěšná výstava zlínského rodáka, malíře Borise Jirků. Výstavnímu sálu dominovaly dva rozměrné obrazy Podobenství Sladký život v ledové lži a Trnkové laudatum. Tento obraz byl inspirován známým hercem Bolkem Polívkou a jeho divadelními hrami. Mezi nimiž dominuje hru Šašek a Královna. Celkově jste na výstavě více než dvou desítek vystavených obrazů mohli zhlédnout tvorbu Borise Jirků z let 2006 až 2013. Představil na nich svá dvě silná současná témata – stav dnešní společnosti a mezilidských vztahů a okouzlení magickou krajinou evropských a amerických zemí a dále také několik autoportrétů.

Instalaci doplnily dvě videoprojekce. Na první bylo k poslechu velice zajímavé povídání Marka Ebena a Borise Jirků natočené během pořadu Na plovárně. Druhá se koncepčně snažila upozornit na možné idealizování či zkreslení dříve viděného obrazu skrze lidskou paměť. Zajímavostí byla i instalace dvou obrazů přímo do skleněných stolů v předsálí, kde si zároveň mohli návštěvníci prohlédnout i některé katalogy prací Borise Jirků.

Foto: Klub kultury Napajedla

 

Dialog s maminkou 4. 6. - 10. 8. 2013

Umělecký dialog prostřednictvím kreseb, průsvitných nafukovacích hraček a videoinstalací mezi Petrem Niklem – známý výtvarník, divadelník, ilustrátor i hudebník, a jeho maminkou, Libuší Niklovou, odkazoval na jeden ze základních inspiračních zdrojů výtvarníkovy osobité poetiky. Komorní instalace šitá na míru audiovizuálnímu sálu v Muzeu Napajedla nechávala vystoupit snové intimitě výstavy. Dialog s maminkou byl v několika obměnách k vidění např. ve Zlíně, Praze či Paříži. Výstavu doplnily dvě videoprojekce.


Foto: Klub kultury Napajedla 

 

Napajedelský výtvarný salon 4. 4. - 4. 5. 2013

V pořadí 3. Napajedelský výtvarný salon představil 13 autorů, kteří jsou úzce spjati s Napajedly. 
Na výstavě se soustřeďovali jak začínající autoři jako například student pražské AVU Jiří Baštýř, Renata Vránová a Tomáš Hrdina z ostravské Fakulty umění i oceňovaná animátorka Zuzana Bahulová ze zlínské UTB, ale také již zkušenější výtvarníci jako Hana Kalivodová, Radek Petříček, Dagmar Jahodová či manželé Válkovi. Starší generace pak byla zastoupená Kamilem Miklem a Emilem Slámou. Salon tak získal na pestrém rozsahu od abstraktních maleb, figurálních kreseb po drobné plastiky a objekty. Výstava byla doplněna videoprojekcí dalších uměleckých děl, které se do prostoru výstavního sálu nevešly.

Foto: Klub kultury Napajedla

 

Rudolf Firkušný - největší český pianista 23. 11. 2012 - 31. 1. 2013

Výstava, kterou připravilo Moravské zemské muzeum, dokumentovala život a dílo klavírního virtuóza Rudolfa Firkušného (1912–1994), napajedelského rodáka. Vernisáž proběhla zároveň se slavnostním otevřením nových prostor Muzea Napajedla. Výstava mapovala jeho umělecké působení od nejútlejšího mládí přes dráhu zázračného dítěte až po kariéru světově proslulého a uznávaného pianisty, který jako jeden z mála českých umělců měl možnost vystupovat s nejlepšími světovými dirigenty a orchestry. Expozice nahlédala do Firkušného neobyčejně zajímavých životních osudů, přibližovala jeho brněnská studia u Leoše Janáčka či dlouholeté důvěrné přátelství se skladatelem Bohuslavem Martinů. Ke zhlédnutí byla videoprojekce archivních videomateriálů z Napajedel, nejznámější vydaná alba Firkušného a především panely s informacemi o skladatelově životě a díle.

Foto: Klub kultury Napajedla


Nahoru Přesunout se na začátek stránky

© 2021 Muzeum Napajedla
Realizace rotate Rotate