2018

 

T.G. Masaryk ve fotografii 22. 2. - 8. 4. 2018

V roce 2018 si připomínáme významnou událost v dějinách naší země, vznik samostatného Československa. Dne 7. března 2018 také uplynulo 168 let od narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrique Masaryka. K této příležitosti Muzeum Napajedla uspořádalo novou výstavu, která nese název T. G. Masaryk ve fotografii. 

Slavnostní zahájení vernisáže proběhlo 22. 2. v 19 hodin ve výstavním sále Muzea Napajedla.

Výstava Masaryk ve fotografii byla zapůjčena z Muzea T. G. M. Rakovník a představila širokou škálu snímků, které zachycovaly nejvýznamnějšího českého státníka. Prostřednictvím dobových snímků se návštěvníci seznámili jak s dětstvím a rodinou T. G. Masaryka, tak s obdobím vrcholné politické kariéry, charakterizovaným především cestami po českých městech. Kolekce obsahovala velké množství méně známých portrétů a záběrů z lánského sídla i sérii smutečních fotografií. Výstavu doplnila také filmové projekce, ale i dobové materiály ze sbírek Muzea Napajedla, které návštěvníky seznámila s Masarykovými projevy i se závěrečným obdobím života.

 

 

Fotogalerie zde

Reportáž televize TVS Napajedla zde

 

 

Oděv v Běhu staletí - Kristýna Petříčková 12.1. 2018 - 18. 2. 2018

Výstava Oděv v běhu staletí představila práce Kristýny Petříčkové spolu s ukázkou rekonstrukce historického oděvu studentů z ateliéru Design oděvu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Kristýna Petříčková se specializuje na rekonstrukce lidových a historických oděvů a jejich doplňků. Právě rekonstrukci chápe jako nástroj zkoumání prvků oděvní kultury, která je důležitým procesem z hlediska mezigeneračního předávání kultury. Mezi její realizované práce patří například rekonstrukce ženského obřadního kroje z Mařatic z roku 1895, obřadní ženské pentlení z Vlčnova, realizace historického oděvu pro soubor historických tanců Vere Gratia, rekonstrukce dámského francouzského dvorského oděvu z roku 1580, dále například rekonstrukce obřadního pentlení z Mařatic vytvořené pro stálou expozici ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti a mnoho dalších realizací. Je autorkou výstav zaměřených na propojení tradičního a současného oděvu, například Budoucnost tradice (Moravské zemské muzeum v Brně) a Pod povrchem ornamentu (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti). Podílí se na řadě výzkumných projektů zabývajících se tradičním oděvem s edukačním přesahem.

Kristýna Petříčková vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Působí jako pedagog a vedoucí ateliéru Design oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde vyučuje historii odívání, ateliérovou výuku, technologii a v rámci odborných předmětů také rekonstrukce oděvů. Tvoří pod vlastní oděvní značkou YNA.

Součástí vernisáže výstavy Oděv v běhu staletí byl tematicky zaměřený koncert Kryštof Harant a jeho doba, který představil unikátní spojení tvorby významné renesanční osobnosti českých dějin s kulturou italskou a hebrejskou. V programu zazněla díla autorů Kryštofa Haranta, Lucy Marenzia, Oratia Vecchiho, Valeria Otto, Girolama Frescobaldiho, Salamone Rossiho, Fabritia Carosa a další. Součástí koncertu byla rekonstrukce renesančních tanců v provedení souboru Vere Gratia z Napajedel. Tanečníky doprovázel vokálně-instrumentální ansámbl La Bilancetta využívající replik dobových nástrojů. 

Oděv v běhu staletí.jpg

Fotogalerie zde

Reportáž televize TVS Napajedla zde

 

 


Nahoru Přesunout se na začátek stránky

© 2018 Muzeum Napajedla
Realizace rotate Rotate